Wiatr niesie z sobą zapach czasów dawnych jak echa przeszłości, które pozwalają nam odkryć korzenie naszej wspólnocie z rośliną, tak skromną, a jednocześnie tak znaczącą – konopią. Osiągająca swój zenit popularności w dzisiejszych czasach, konopia indyjska ma jednak swoje początki setki, jeśli nie tysiące lat wstecz. Ten artykuł jest nie tylko o roślinie, ale o cywilizacjach, które pierwsze odkryły jej wszechstronne zastosowania i tknęły w tajemnice jej włókien, nasion, a także psychotropowych właściwości.

Korzenie historii konopi

Nasza podróż przez historię konopi zaczyna się w starożytnej Azji, przede wszystkim na terenach dzisiejszych krajów Chin i Tajwanu. Już w neolicie, około 10 000 lat p.n.e., konopia była uprawiana przez jej niezwykłe właściwości. Pierwsze znaleziska archeologiczne z tych rejonów, takie jak pozostałości tkanin i liny, wskazują na to, że właściwości użytkowe konopi zostały odkryte i wykorzystane bardzo wcześnie. Chińskie teksty takie jak “Księga Pieśni” (Shi Jing) wspominają konopie i pokazują, jak głęboko zakorzeniona jest ona w kulturze i codziennym życiu.

Chiny – Imperium Środka i konopie

Ok. 2737 roku p.n.e. tradycyjna chińska medycyna, pod wodzą cesarskiego herbatnika Shen Nunga, rozpoczęła eksplorację terapeutycznych właściwości konopi. Cesarz Shen Nung, często nazywany “Ojcem chińskiej medycyny”, jest przypisywany jako autor “Pen Ts’ao Ching” – pierwszego katalogu leków ziołowych, w którym konopie są wysoko oceniane za ich lecznicze właściwości.

Ponadto, nie można zapominać o materiałach budowlanych i papierze. Legenda głosi, że wynalazca papieru, Cai Lun, wykorzystał włókna konopne do stworzenia pierwszych arkuszy papieru około roku 105 n.e. Był to przełom, który pozwolił na zapis wiedzy i propagowanie edukacji na niespotykaną wcześniej skalę.

Udane zbiorowiska

Przekraczając granice Chin, dotykamy starożytnej Mezopotamii, gdzie konopie zyskały miano “zwycięskiej rośliny” oraz esencjonalnego surowca do produkcji mocnych lin okrętowych, umożliwiających sprostanie wyzwaniom nawigacji rzecznej i morskiej.

Dalej na zachód, do starożytnego Egiptu, znany z imponujących piramid dynastii faraonów, gdzie odkrycia grobowców wskazują na obecność tkanin konopnych. W papirusach medycznych znaleziono także zapiski opisujące użycie konopi w leczeniu różnych dolegliwości.

Kulturotwórcza siła konopi

W dalszej części eksplorujemy wpływ konopi na rozwój kultury i tradycji innych starożytnych cywilizacji – od Scytów, sprawiających, że konopie zaczęły odgrywać rolę w ceremonialnych praktykach, poprzez Greków i Rzymian, gdzie konopie były niemalże codziennością, aż po starożytne Indie, gdzie w Wedach znajdujemy wzmianki o konopi jako jednej z pięciu świętych roślin.

To spektakularne świadectwa przeszłości rzucają światło na przekonanie starożytnych, że konopie są rośliną niezwykłą, korzystną dla ludzkości pod niemalże każdym względem. Nie można nie dostrzec ironii w tym, że obecnie, w epoce najnowocześniejszych technologii i osiągnięć, wracamy do tej rośliny ze zdwojoną siłą i ciekawością o zwyczajach naszych przodków. W pełni świadomi jej licznych zastosowań, dalej kroczymy ścieżką, którą dla nas wytyczyli pierwsi odkrywcy konopi.

Podobne wpisy